Úvod Památky

Památky

Salzburg800px-salzburgeraltstadt02

Salzburg je významným rakouským městem, které se rozkládá na ploše 65,678 km2 a žije zde 150 000 obyvatel. Město se rozkládá v Salcburské pánvi a je vzdálené od Zell am See cca 80 km. Městem protéká řeka Salzach.

Salzburg je rozdělený do 13 katastrálních územích. Jsou jimi Aigen, Bergheim, Gaisberg, Gnigl, Hallwang, Heuberg, Itzling, Leopoldskron, Maxglan, Morzg, Salzburg, Siezenheim a Wals.

Vyjedete-li si sem na výlet, vyhraňte si na poznání tohoto města dostatek času, nejlépe celý den. Je toho tu mnoho k vidění. I když stejně za jediný den nepoznáte vše, alespoň některé základní památky však stihnete. Od roku 1996 je celé Staré město Salzburgu na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Pojďme si nyní některé památky a zajímavá místa více přiblížit:

 

 

 

Klášter sv. Petra

Klášter sv. Petra byl vysvěcený roku 1147. Patří mezi základní památky Salzburgu a je poměrně zachovalý.

 

Salcburský chrám

Jde o nejznámější sakrální stavbu města. Dodnes je to duchovní centrum Salzburgu. Chrám je skutečně nádherný a stojí za prohlídku. Je vystavěn v raném baroku. V minulosti byl mnohokrát zničen a vždy znovu vystaven. První stavba tohoto chrámu začala už v roce 767. Zajímavé je i okolní náměstí chrámu, na kterém stojí také Mariánský sloup z let 1766 - 1771.

 

Zámek Arenberg

Tento zámek byl vystavěn ve 14. století. Roku 1814 ho však zničil požár. Poté byl vystavěn znovu ve stylu biedermeieru. Zámek se dnes používá pro pořádání různých konferencí. Roku 2009 vinou svářečských prací znovu hořel. Tento požár poničil střechu zámku.

 

Pevnost Hohensalzburg

Tuto mohutnou pevnost z 11. století vybudoval arcibiskup Gebhardem. Najdete ji nad Salzburgem. Je to nádherná stavba, která byla vystavěna v barokním stylu. Dnešní podoba je však ze 16. století. Zajímavostí jsou zdejší středověké knížecí komnaty a hradní muzeum. Tato stavba v minulosti sloužila jako obranný komplex, ale také jako kasárna a věznice. Dnes mají turisté přístup do pevnosti po celý rok.

 

Salzburská rezidence

Tato rezidence byla vystavěna v období středověku. V 16. století dostala podobu, kterou má dodnes. Je v barokním stylu. Můžete si zde prohlédnou především státnické pokoje a zdejší galerii, ve které je mnoho vzácných obrazů středověkých malířů z období 16. - 19. století.

Salzburskou rezidenci najdete v samotném srdci města a jde o obrovský komplex budov. Dohromady zde je 180 pokojů a 3 rozlehlá nádvoří.

 

Hřbitov svatého Petra

Hřbitov svatého Petra je jeden z nejstarších a nejkrásnějších hřbitovů na celém světě. Na posledním odpočinku tu je mnoho významných osobností. Jmenujme si např. Nannerl Mozart (sestra Mozarta), Michael Haydn (skladatel), Santino Solari (architekt a stavitel)...

 

Uvedené památky jsou jen malým výčtem toho, co všechno lze v Salzburgu navštívit či alespoň vidět. Z dalších památek si jmenujme alespoň Muzeum moderny, divadlo Toihaus, Das Oval, Salzburger Landestheater, parky Donnenbergpark, Preuschenpark, Lehener Park,...

Najdete tu i moderní architekturu.

Chcete-li v Salzburgu prožít noc a zajímává vás noční život, vydejte se do staré části města. Nejvíce rušno je v okruhu náměstí Antona Neumyra a také na Rudolfskai. Jsou zde četné pivnice, irské puby a mnoho dalších zařízeních.

 


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Zell am See